Профілактика та лікування остеопорозу: роль кальцію, вітаміну D і препарату Остеогенон

Профілактика та лікування остеопорозу: роль кальцію, вітаміну D і препарату Остеогенон

Профілактика та лікування остеопорозу: роль кальцію, вітаміну D і препарату Остеогенон

Остеопороз - це метаболічне захворювання скелета, яке характеризується зниженням міцності кісток і збільшеним ризиком переломів. Міцність кісток є інтегральним показником двох основних компонентів: мінеральної щільності кісток і їх якості (архітектоніка, обмін речовин, накопичення ушкоджень, мінералізація).Остеопороз є одним із найпоширеніших і соціально значущих захворювань у всьому світі. За оцінками, в Росії більше 10 мільйонів осіб можуть страждати від остеопорозу. Один із трьох жінок і один із п'яти чоловіків старше 50 років мають остеопороз. Найважливіші медико-соціальні наслідки пов'язані з переломами проксимального відділу стегнової кістки. Так, смертність протягом першого року після перелому у різних містах Росії коливалася від 31 до 35%, при цьому 78% вижилих пацієнтів потребують постійного догляду через рік, і 66% - через 2 роки.
Остеопороз є мультифакторним захворюванням. У патогенезі післяменопаузального остеопорозу важливим моментом є дефіцит естрогенів. Відсутність естрогенів призводить до активації і збільшення частоти ремоделюючих циклів та дисбалансу між резорбцією та кісткоутворенням. Естрогени впливають на кістку через остеобласти, збільшуючи синтез інсуліноподібного фактора росту 1, остеопротегеріна, трансформуючого фактора росту b, а також зменшуючи виробництво RANKL (лиганд активатора рецептора ядерного фактора капа-гамма), цитокінів (інтерлейкін-1). Таким чином, відповідно до дефіциту естрогенів посилюється продукція факторів, які розрушують кістку, і зменшується формування стимуляторів кісткоутворення.
Найтиповішими для патогенезу постменопаузального остеопорозу є переломи грудних і поясничних позвонків, дистального відділу лучевої кістки, а для сенільного - проксимального відділу стегнової кістки. Також варто підозрювати наявність остеопорозу, якщо зріст зменшився більше ніж на 2,5 см за рік або на 4 см.
Як відомо, детальний медичний анамнез в значній мірі сприяє встановленню діагнозу і вибору лікування або профілактики. Використання факторів ризику при діагностиці і організації профілактики, а також вибору лікування остеопорозу набуває особливої важливості. Всі фактори ризику остеопорозу та пов'язаних з ним переломів можна розділити на модифіковані (потенційно змінювані) та немодифіковані.
Комбінація кількох факторів ризику остеопорозу і переломів у одного пацієнта має кумулятивний ефект: зі збільшенням їх кількості ризик зростає.
Рішення про початок лікування остеопорозу, включаючи постменопаузальний, може бути прийняте на основі обчислення абсолютного ризику перелому протягом 10 років (FRAX). З січня 2012 року в Інтернеті також доступна російська версія FRAX, де 10-річний ризик основних остеопоротичних переломів визначається в залежності від віку за допомогою наданої діаграми.
До засобів профілактики остеопорозу можна віднести прийом кальцію і вітаміну D, оскільки ці препарати додаються до основного лікування. Проте в більшості випадків їх використання як єдиного методу лікування остеопорозу рідко практикується, хоча вони є важливою складовою профілактики цього захворювання.
Препарати кальцію і вітаміну D є обов'язковими компонентами будь-якої схеми лікування остеопорозу. Суточне споживання кальцію (з урахуванням продуктів харчування) повинно становити від 1000 до 1500 мг, а вітаміну D - від 800 до 2000 МЕ. Монотерапія кальцієм і вітаміном D може використовуватися тільки у чоловіків і жінок старше 65 років, а також у пацієнтів вказаної категорії для профілактики переломів проксимальної частини стегнової кістки. У людей старше 65 років із зниженим кліренсом креатиніну менше 60 мл/хв, замість нативного вітаміну D можна використовувати активні метаболіти або аналоги вітаміну D.
Серед препаратів кальцію без вітаміну D виділяється оригінальний препарат Остеогенон, в одній таблетці якого міститься 178 мг Са, 82 мг фосфору, що приблизно відповідає 444 мг гідроксіапатиту. Крім того, в складі препарату містяться неколагенові пептиди, такі як трансформуючий фактор росту бета (TGF-beta), інсуліноподібні фактори росту I і II (IGF-I, IGF-II), остеокальцин, коллаген першого типу. Це може призводити до анаболічного впливу на обмін кісткової тканини. Для лікування остеопорозу рекомендується приймати 2-4 таблетки два рази на день. Завдяки наявності Са і фосфору в складі, а також власної антиостеопоротичної активності, Остеогенон може використовуватися в комбінованій терапії з бісфосфонатами, сприяючи зменшенню транзиторних гипокальциемій і гіпофосфатемій, які характерні для цієї групи засобів, а також з іншими препаратами для лікування остеопорозу. Деякі автори широко застосовують Остеогенон при ювенільному остеопорозі. На жаль, на сьогоднішній день відсутні сучасні доказові дослідження з великою статистичною потужністю щодо профілактики переломів за допомогою Остеогенона у осіб похилого віку і його подвійному метаболічному впливу на кісткову тканину.
Низька абсорбція кальцію в кишечнику і зменшення його споживання з віком пов'язані з підвищеним ризиком переломів. Для зменшення побічних ефектів і поліпшення всмоктування кальцію препарати кальцію слід приймати під час або після прийому їжі. Найбільш поширеним побічним ефектом таких сполук є метеоризм і запор.
Протипоказом до застосування препаратів кальцію є гіперкальціурія (виділення кальцію з сечею понад 400 мг/добу), яка не контролюється тіазидами. Більшості жінок безпечно можуть призначати добавки кальцію і вітаміну D на необмежений термін.